on Monday, August 5, 2013
The quiet fan kit is intended for light cooling and ventilation applications that require minimal noise. Contains two ultra low speed 120mm fan running at 1200 RPM. With long life dual ball bearings, the unit can be mounted in any direction. Features a stainless aluminum frame with a beautiful brushed finish and matching countersunk screws to give your cabinet a clean and professional look. Mountable onto panels up to 1.25-Inch thick. On the backside are detachable filters that removes up to 80% of dust particles. Includes a 6 foot cord that can power the unit through a standard wall outlet or
yutube/B009CO7N8W/facebok gogle bloger/518-WvRqKVL.jpgpicasaweb
==>> Details Price & Product <<==speedtest
AC Infinity AI-CFD120SA Dual 120 Quiet Features :
  • A complete fan kit designed for cooling and ventilating cabinets that require minimal noise.
  • Features a stainless aluminum frame with a brushed silver finish and detachable filters
  • Can be powered by wall outlet or USB port, a plug adapter is included
  • Total Size: 11 x 5.75 x 1.5 in | Each Fan: 4.7 x 4.7 x 1 in | Total Airflow: 104 CFM | Total Noise: 26 dBA | Bearings: Dual Ball