reviews VIGO VG6042BNCL36 36-Inch Frameless Shower Door 3/8-Inch Clear Glass Brushed Nickel Hardware
on Monday, February 18, 2013
Frameless design. Single water deflector. Reversible left or right sided door installation. Top rail support ensures wall anchoring and reinforces wall stability. Discrete door handle and pre drilled glass. Adjustable door opening. Rollers to make door closing smooth and effortless. Full-length clear seal for waterproofing. 0.37 in. clear tempered glass. ANSI Z97.1 certified. Limited lifetime warranty. Made from stainless steel, brass and glass. Clear and brushed nickel color. Panel: 7.88 in. W x 72 in. H. Door opening: 30 - 36 in.. Overall: 28.75 in. W x 71.25 in. H. Installation Instructions